Jak podwyżki cen materiałów budowlanych wpłyną na mieszkaniówkę?

Dodane dnia 4 kwi 2019 w kategorii Domy i mieszkania, Nieruchomości komercyjne, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy


Rok 2019 według ocen ekspertów będzie rokiem podwyżek cen materiałów budowlanych, co wpłynie na wyższe ceny mieszkań i domów. Według nowych cenników zaprezentowanych przez producentów największe podwyżki będą dotyczyły betonu (o około 13 procent w skali rok do roku). Dużo podrożeje też wapno, bo około 9 procent.

Podwyżki cen materiałów

W lutym, rok do roku, ponownie wzrosły ceny materiałów budowlanych. Grupa PSB, czyli największy hurtownik materiałów budowlanych i ogrodowych w Polsce, podsumowała, że cena cementu jest o 10 procent wyższa niż w tamtym roku. Podrożały również płyty OSB (o 8 procent), izolacje termiczne zdrożały o prawie 4 procent, materiały do budowania ścian i kominków są droższe o ponad 19 procent, a materiały służące do urządzenia otoczenia domów o ponad 4 procent. Z kolei Prezes Stowarzyszenia Producentów Betonu poinformował, że ceny cementu i wapna zdrożały odpowiednio o 13 i 9 proc..

Ceny materiałów a ceny nieruchomości

Zgodnie z informacjami, jakie przekazał GUS, styczeń był miesiącem w którym oddano do użytku ponad 16 tysięcy mieszkań, czyli o 8,6 proc. więcej niż rok temu. Liczba mieszkania, których budowa dopiero została rozpoczęta, spadła do 13,4 tys, czyli o 3,6 proc.

Według analityków rynku obecne podwyżki cen materiałów budowlanych będą miały wpływ na ceny nieruchomości, lecz dopiero w przyszłym roku, gdyż dopiero wówczas będą odbierane obecnie budowane budynki. Cena materiałów będzie miała duży, ale nie jedyny, wpływ na wzrosty cen mieszkań i domów. Według analityków znaczenie będą miały również wysokie ceny działek oraz usług budowlanych. Mniejsza ilość pracowników budowlanych oraz coraz wyższe płace powodują znaczny wzrost ostatecznej ceny inwestycji. Wydawanie większej ilości pozwoleń na budowę wywołuje zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych i dobrze opłacanych fachowców. Wzrastająca migracja obywateli Ukrainy do Polski ma też znaczący wpływ na rosnące kwoty, ponieważ pojawia się problem z dostępnością mieszkań na wynajem.

Deweloperzy nie chcąc stracić osób zainteresowanych kupnem, być może będą musieli obniżyć części marży, by ceny nieruchomości nie były zbyt wysokie. Jednak należy mieć na uwadze przewidywania dotyczące wzrostów cen mieszkań. Mają być one niższe niż w 2018 roku, co może oznaczać dużo wyższe kwoty w roku 2020, nawet dwucyfrowe.

Popyt na nieruchomości

Coraz wyższe ceny nieruchomości nie powinny jednak przyczynić się do zmniejszenia popytu. Brak dostępności mieszkań, szczególnie w większych miastach, bogacenie się społeczeństwa oraz niskie stopy procentowe przyczynią się do zwiększonego zapotrzebowania na budowę oraz kupno nieruchomości. Stopy procentowe, a także wysoka stopa zwrotu z wynajmu mieszkań powoduje, że popyt inwestycyjny się utrzyma lub nawet wzrośnie.

Analizując rynek nieruchomości możemy dojść do wniosku, że ceny materiałów budowlanych przyczyniają się znacząco do wzrostu ceny mieszkań czy domów. Należy mieć jednak na uwadze, że nie są jedynymi czynnikami powodującymi podwyżki ostatecznych cen za nieruchomości, gdyż oprócz nich istnieje jeszcze kilka powodów, przez które ceny budynków rosną.

Tagi: ,

Dodaj komentarz