Jak oszczędzić na kredycie mieszkaniowym?

Dodane dnia 10 sty 2020 w kategorii Porady | 0 komentarzy

W Polsce nadal można zauważyć wysoki popyt na mieszkania. Przez wciąż drożejące kredyty, deweloperzy prześcigają się w propozycjach korzystnych rozwiązań, aby zachęcić klientów do kupna lokalu. Finansowanie 20/80 czy bezpłatna pomoc doradcy finansowego to tylko niektóre rozwiązania.

Polacy nadal chcą kupować mieszkania. Świadczy o tym chociażby wysoki poziom sprzedaży mieszkań firm deweloperskich. W trzecim kwartale 2019 roku deweloperzy w sześciu największych miastach sprzedali łącznie 16,1 tys. mieszkań. To wynik o 6,3 proc. lepszy niż poprzednim kwartale. Co ciekawe, aż 38 proc. z ogólnej liczby mieszkań kupowanych w całej Polsce nabywanych jest na kredyt, szczególnie dotyczy to mieszkań na własny użytek. Z roku na rok rośnie również wartość nowo udzielanych kredytów hipotecznych (w drugim kwartale br. osiągnęły one łączną wartość 14,7 mld zł, co stanowi 23,5 proc. więcej niż w pierwszym kwartale tego roku). Niektóre banki wykorzystały sytuację i podniosły marżę kredytów, a także pozaodsetkowe koszty, co wpłynęło na to, że kredyty podrożały. Na taką sytuację zareagowała część deweloperów, którzy chcąc wesprzeć potencjalnych klientów, proponują im rozwiązania pozwalające oszczędzić pieniądze.

20 proc. od razu, reszta później

Jedną z propozycji jest system finansowania 20/80. Przy takim rozwiązaniu klient płaci za mieszkanie w dwóch turach: 20 proc. przy podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałe 80 proc. tuż przed odbiorem kluczy. Według deweloperów z takiej możliwości korzysta coraz więcej klientów. Bowiem posiadając już 20 procent wkładu własnego, mają gwarancję mieszkania i jednocześnie, jeśli jest taka potrzeba, mogą uruchomić jedynie niewielki procent kredytu. Taka forma finansowania może dotyczyć każdego typu mieszkania i nie zależy od jego powierzchni czy liczby pomieszczeń.

Warto wiedzieć, że przy takim rozwiązaniu można oszczędzić na dwa sposoby. Po pierwsze oszczędności można wygenerować na niskich odsetkach naliczonych od niewielkiej transzy kredytu uruchomionego przy podpisaniu umowy deweloperskiej. Po drugie – w przypadku kredytu zaciągniętego dopiero przed odbiorem kluczy do lokalu – w kieszeni kredytobiorcy zostają koszty odsetek.

Dla klientów realną oszczędnością jest brak wymogu płatności uzależnionych od postępów prac na budowie, ponieważ to deweloper ponosi koszt budowy, a klienci mogą wziąć kredyt nieco później, a w zależności od gromadzonego przez dłuższy czas wkładu własnego także w mniejszym wymiarze. Co więcej, doradcy finansowi współpracujący z deweloperami pomagają klientom wybrać jak najkorzystniejsze warunki. Finansowanie w systemie 20/80 opłaca się również kupującym mieszkanie za gotówkę. Na takim rozwiązaniu mogą skorzystać zarówno inwestorzy, jak i osoby fizyczne, którzy mogą odwlec płatność w czasie, dzięki czemu do momentu odbioru kluczy środki przeznaczone na kupno mieszkania mogą zainwestować w inne formy inwestowania i wygenerować z nich zysk.

Są jednak ograniczenia rozwiązań oferowanych przez deweloperów – zazwyczaj ten system finansowania jest ograniczony czasowo i jest dostępny jedynie w początkowych etapach realizacji oraz sprzedaży danej inwestycji.

Tagi: ,

Dodaj komentarz