Ile obecnie kosztują mieszkania w Polsce?

Dodane dnia 15 maj 2021 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Jak wskazuje raport Forsal.pl i Nieruchomości-online.pl, ceny na rynku nieruchomości, również wtórnych, rosną. W pierwszym kwartale 2021 roku za metr kwadratowy zapłacić należało o 3,2 procent więcej niż w ostatnim kwartale ubiegłego roku. Prognozy zwiastują dalszy wzrost cen.

Największy skok cen miał miejsce w Łodzi

Dla osób zainteresowanych kupnem mieszkania z rynku wtórnego aktualne analizy rynku wtórnego nie są optymistyczne.
W pierwszym kwartale ceny ofertowe mieszkań wzrosły w większości dużych miast. Z raportu Nieruchomosci-online.pl i Forsal.pl, w którym wzięto pod uwagę 23 największych miast w Polsce, wynika, że najwyższy, ponad dwudziestoprocentowy skok cen miał miejsce w Łodzi. Największa różnica cen w porównaniu do ostatniego kwartału 2020 roku dotyczy mieszkań dwupokojowych. W efekcie na początku roku średnie ceny za metr kwadratowy wahały się od 6,8 do 8,1 tysięcy złotych.

Warszawa traci pozycję lidera

Stosunkowo niewielką podwyżkę zanotowano natomiast w Warszawie – niecały jeden procent. Dodatkowo spadły ceny mieszkań jednopokojowych. Za metr kwadratowych kawalerki zapłacić należy średnio 12 682 zł. Najmniej obecnie kosztuje metr mieszkania trzypokojowego – 11 204 zł.

Wysokie, ale jednocyfrowe skoki cen w pierwszym kwartale zanotowano natomiast w innych miastach – Zielonej Górze, Bielsko-Białej Koszalinie i Katowicach, gdzie ceny wzrosły kolejno o 7,7 procent, 7,3 procent, 6 procent i 5,7 procent.

Pierwszy kwartał obecnego roku przyniósł zmianę w ogólne klasyfikacji miast pod kątem cen nieruchomości. Dotychczas na pierwszym miejscu utrzymywały się mieszkania w stolicy.
W pierwszym kwartale roku prym wiódł jednak Sopot, gdzie ceny wahały się średnio od 13,7 do 14,6 tysięcy złotych za metr. Zaznaczyć należy, że najtańsze oferty to nieruchomości do odświeżenia. Średnio 12 tysięcy złotych zapłacić należy natomiast za metr kwadratowy mieszkania do remontu. Lokale w stanie deweloperskim kosztują nawet 21 tysięcy za metr.

Warto jednocześnie zwrócić uwagę na specyfikę Sopotu, która sprawia, że tendencje cenowe w kurorcie trudno przełożyć na resztę kraju.
Ze względu na niewielką powierzchnie miasta, ceny silnie reagują na każdą powstałą inwestycję. Oznacza to, że na średnie ceny szczególnie wpływają powstające nieruchomości w standardzie premium, szczególnie pożądane w nadmorskiej miejscowości.
Dodatkowo to również popularne miejsce najmu krótkoterminowego, co sprawia, że kurortem zainteresowani są szczególnie inwestorzy.

Najmniej za metr kwadratowy zapłacimy natomiast w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie średnie ceny za metr kwadratowy utrzymują się w przedziale 4,6 do 4,8 tysięcy za metr kwadratowy.

Ile kosztuje mieszkanie do remontu?

Cena mieszkań uzależniona jest nie tylko od metrażu, ale również standardu czy lokalizacji.
W najtańszym mieście, które zostało ujęte w raporcie Forsal.pl i Nieruchomości-online.pl, Gorzowie Wielkopolskim, średnio za metr kwadratowy zapłacić należy 4,3 tysięcy złotych. W Warszawie cena natomiast wynosi nieco ponad 11 tysięcy. Według prognoz, ceny mieszkań nadal będą rosnąć.

Tagi:

Dodaj komentarz