Ile kosztuje utrzymanie mieszkania?

Dodane dnia 5 maj 2017 w kategorii Domy i mieszkania, Porady, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

koszty utrzymania mieszkania

stockasso/bigstockphoto.com

Utrzymanie mieszkania stanowi istotną pozycję w comiesięcznym budżecie każdego gospodarstwa domowego, pochłania bowiem średnio jego 20 % albo więcej, jeśli w grę wchodzą dodatkowo raty kredytu hipotecznego za jego zakup. Z roku na rok koszty te rosną.

Na opłaty z tytułu eksploatacji mieszkania składają się koszty ogrzewania, gazu, prądu, wody, wywozu śmieci oraz funduszu remontowego, z którego środki przeznaczone są na utrzymanie i remonty części wspólnych budynku. Wysokość wydatków na ogrzewanie natomiast zależy od stanu technicznego budynku, od tego czy jest ocieplony, jak wygląda stolarka okienna i jak duże są straty ciepła, a także od rodzaju i stanu technicznego instalacji oraz urządzeń grzewczych – im są one nowsze, tym większe oszczędności dla właściciela mieszkania.

Koszty utrzymania mieszkania – kalkulacje

Najtańszą formą ogrzewania mieszkania jest ogrzewanie centralne, za pośrednictwem którego ciepła woda doprowadzana jest do kaloryferów z instalacji miejskiej. W zależności od pory roku właściciela nieruchomości obciążają dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem, których nie uiszcza poza sezonem grzewczym. I tak czynsze zimowe wahają się w zależności od spółdzielni, wieku budynku i instalacji, od 300 do nawet 800 złotych miesięcznie. Z reguły jednak w czynszu tym zawarta jest określona ilość metrów kwadratowych wody, a dodatkowe opłaty naliczone są dopiero po przekroczeniu przyznanego limitu. Wliczona jest w tym także opłata na fundusz remontowy, ustalane indywidualnie przez spółdzielnię czy wspólnotę mieszkaniową, a zaczynają się one od kilkudziesięciu złotych miesięcznie.

Jeśli do mieszkania nie jest doprowadzone ogrzewanie miejskie, wtedy konieczne jest zainstalowanie pieca gazowego albo korzystania z grzejników elektrycznych. To ostatnie rozwiązanie jest najmniej ekonomiczne. W przypadku gazu wysokość opłat zależy od wielkości mieszkania, ocieplenia ścian itp., i może wynieść kilkaset złotych miesięcznie w okresie grzewczym. Za gaz wykorzystywany wyłącznie w kuchenkach płaci się około 100 zł miesięcznie.

Dodatkowymi kosztami są opłaty z tytułu zużycia wody i prądu. Za wodę płaci się kilkadziesiąt złotych miesięcznie, o ile nie jest wliczona w czynsz. Prąd to wydatek od 70 do 250 zł miesięcznie, w zależności od ilości mieszkańców i sprzętów, z których korzystają. Wywóz śmieci może być wliczony w czynsz spółdzielczy. Stawki indywidualne nie są jednak wysokie, wynoszą najczęściej kilka złotych miesięcznie.

Gdzie taniej, a gdzie drożej?

Powyższe, orientacyjne stawki dotyczą mieszkania o powierzchni między 40 a 65m2, użytkowanym przez czteroosobową rodzinę. W zależności od miasta mogą być one niższe lub wyższe. Najwyższe koszty utrzymania mieszkania odnotujemy w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie czy Trójmieście. Sporo mniej zapłacą mieszkańcy Katowic, czy Łodzi. Na koszt utrzymania mieszkania wpływ ma również stan samego budynku – im jest nowszy tym niższe opłaty eksploatacyjne, z uwagi na lepszą izolację termiczną i mniejsze straty ciepła. Jeśli jednak jest to budynek nowoczesny, wykończony w wysokim standardzie, wtedy opłaty automatycznie wzrosną, ze względu na większe koszty utrzymania części wspólnych nieruchomości.

Dodaj komentarz