Ile czasu może zająć wykończenie mieszkania?

Dodane dnia 22 Sie 2018 w kategorii Porady | 0 komentarzy

Jak długo trwa wykańczanie mieszkania? Na to pytanie trudno udzielić konkretnej odpowiedzi, bo czynników decydujących o tempie realizacji jest wiele. Począwszy od metrażu mieszkania, przez rodzaj materiałów, po możliwości techniczne ekipy budowlanej. Niemniej dokonując szacunków można podać pewne widełki, które określają, że do nowego mieszkania będzie gotowe od dwóch do nawet sześciu miesięcy.

Kluczem do przyspieszania terminu jest dobre rozplanowanie prac. Jeszcze przed oddaniem do użytku mieszkania warto rozejrzeć się za ekipą wykończeniową, bo dobrzy fachowcy często są zarezerwowani na kilka miesięcy do przodu. Znając datę otrzymania kluczy można już ustalać wstępny termin i rodzaj prac. Szczegóły natomiast najlepiej przedyskutować po otrzymaniu planu od architekta wnętrz. Proces projektowania zajmuje nawet 2 miesiące, dlatego również w tym wypadku należy to zrobić szybciej. Niemniej nie każdy korzysta z usług architekta, wówczas samodzielne należy opracować zakres wszystkich prac, co również jest czasochłonne.

Wynajęcie architekta wnętrz ma dodatkowy atut w postaci nadzoru wykwalifikowanej osoby nad postępem pracy. Jeśli chcemy ograniczyć koszty i samodzielnie pilnować jakości – musimy uzbroić się w większą cierpliwość, bo to po naszej stronie leży wówczas składanie zamówień oraz dostarczanie niezbędnych materiałów. Zaufana i samodzielna ekipa budowalna, która wykonuje wcześniej ustalony harmonogram, to duża oszczędność czasu. Jednak takie sytuacje to rzadkość i trzeba liczyć się ze stałym nadzorem i koordynacją prac wykończeniowych.

W pierwszej kolejności przygotowywane są ściany oraz otwory okienne i drzwi. W tym sektorze również konieczne jest czekanie, bo drzwi na zamówienie to minimum 4 tygodnie. Podobni jest z schodami czy meblami na wymiar. Sam montaż nie trwa długo. Położenie kafelek i podłóg również zajmuje kilka dni, jednak w sklepach budowlanych może brakować materiałów, co będzie wydłużać prace. Nie należy też czekać z zamówieniem mebli do kuchni czy szafy. Prace stolarskie zajmują minimum trzy tygodnie, dlatego dobrze jest zlecić jej z większym wyprzedzeniem. Wcześniej warto też wybrać lampy i oświetlenie, bo dostępność tych elementów bywa mocno ograniczona, pomimo szerokiej oferty w katalogach. Okazuje się, że na większość modeli trzeba czekać nawet po kilka tygodni.

Podsumowując, wykończenie dwupokojowego mieszkania o powierzchni około 50 metrów kwadratowych zajmuje zazwyczaj od czterech do dziesięciu tygodni. Czas realizacji wszystkich prac zależny jest od skomplikowania projektu i organizacji wszystkich działań. Nierzetelna ekipa może powodować poważne opóźnienia i koszty, dlatego dla osób, którym zależy na czasie zaleca się skorzystania z usług architekta, który dopilnuje poprawności i jakości usług wykończeniowych. Dzięki temu nowi właściciele będą mogli bezstresowo wprowadzić się nie więcej niż dwa miesięcy od odebrania kluczy dla wymarzonego mieszkania.

Dodaj komentarz