Działki mogą stanieć

Dodane dnia 18 cze 2019 w kategorii Grunty, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Zmiany w prawie mogą wpłynąć na zmniejszenie cen mieszkań. Obrót ziemią rolną będzie znowu możliwy, co prawdopodobnie spowoduje obniżenie wartości działek. Zyskają na tym zarówno rolnicy, jak i deweloperzy.

W ostatnich latach handel działkami rolnymi nie był możliwy, jednak ma się to zmienić na podstawie nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W efekcie grunty te mogą stanieć, co cieszy szczególnie deweloperów, ponieważ dla nich oznacza to niższe koszty inwestycji, a także więcej zasobów gruntowych, na których mogą budować. W 2016 roku w życie weszły zmiany przepisów, które miały zapobiegać spekulacyjnemu wykupowi ziemi rolnej. Skutkiem tego było jednak faktyczne wstrzymanie sprzedaży działek rolnych.

Takie realia wpłynęły negatywnie na branżę deweloperską, która musi sobie radzić z niedoborem atrakcyjnych gruntów pod budowę. Odczuły to także zakłady przemysłowe, których rozbudowa była zablokowana, jeśli położone były na terenach rolnych. Po dwuletnich pracach nad zmianą ustawy, ostatecznie w maju trafiła ona na biuro prezydenta i oczekuje na podpis.

Gdy nowelizacja zacznie obowiązywać, zwiększy się powierzchnia działki rolnej, którą będzie można kupić bez konieczności uzyskania zgody Dyrektora Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Odtąd nieruchomości rolne będzie mógł nabyć każdy, nawet osoba niebędąca rolnikiem, a także przedsiębiorstwa, czy spółki prawa handlowego. Maksymalna wielkość działki nabywana bez pozwolenia wynosi 1 ha.

Jednakże Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa przysługiwać będzie prawo pierwokupu takich działek. Oznacza to, że właściciel działki o powierzchni od 3000 m. kw. do 1 hektara, sprzedać będzie ją mógł dopiero, gdy KOWR nie wyrazi chęci zakupu. W odniesieniu do spółek prawa handlowego natomiast, prawo pierwokupu przysługujące KOWR będzie rozszerzone i obejmie udziały i akcje spółek kapitałowych, gdy te będą właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnej o powierzchni minimum 5 ha, albo kilku nieruchomości rolnych, których łączna wielkość nie przekroczy 5 ha. Do tej pory prawo pierwokupu udziałów i akcji w spółkach przysługiwało KOWR, gdy te były właścicielem gruntów rolnych o powierzchni do 3000 m kw.

Obrót ziemią rolną nie będzie więc zupełnie pozbawiony ograniczeń, jednak w porównaniu do zmian z 2016r., które sprzedaż takich nieruchomości praktycznie uniemożliwiły, nowelizację należy uznać za potrzebną i pozytywną. Zwiększenie dostępu do ziemi rolnej może wpłynąć również na obniżenie cen mieszkań, ponieważ zmniejszą się koszty inwestycyjne po stronie deweloperów. A to zmiany, na które czekają wszyscy zainteresowaniu zakupem.

Tagi: ,

Dodaj komentarz