Dwupokojowe mieszkania już nie tak popularne

Dodane dnia 27 gru 2018 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Jeszcze dwie dekady temu większość osób decydowała się na zakup dwupokojowego mieszkania. Dziś sytuacja materialna Polaków jest lepsza, dlatego wolą kupować większe, trzypokojowe mieszkania. Takie układ pozwala na bardziej komfortowe wydzielenie stref wypoczynkowych i sypialnych. Wzrost popularności kilkupokojowych, większych mieszkań opisano w specjalnym zestawieniu Głównego Urzędu Statystycznego. Przeprowadzane badania miały służyć podsumowaniu rok 2019 w branży nieruchomości. W raporcie znalazło się wiele cennych informacji dla analityków i konsumentów. Wśród głównych informacji podano, iż większe zainteresowanie odnotowane również w przypadku kawalerek.

Polacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni około 54 metrów kwadratowych, których cena oscyluje w granicach 255 tys. zł. Wynik jest uśredniony, bo różnice miedzy poszczególnymi miastami bywają bardzo duże. W porównaniu z poprzednim zestawieniem metraż mieszkania okazuje się być wyższy o 4. Zdaniem ekspertów wzrost nie jest duży i można spodziewać się kolejnego w najbliższych miesiącach. W 2017 roku co 12 transakcja w branży nieruchomości dotyczyła kawalerki, ale tylko w przypadku większych miast, powyżej 200 tys. mieszkańców, gdzie takie lokale służą studentom i turystom. W małych miastach kawalerki sprzedają się znacznie słabiej, dlatego ogólnopolski wynik jednopokojowych mieszkań to 6,4 proc. transakcji. Ponad 40 proc. stanowiły mieszkania trzypokojowe, które najlepiej sprawdzają się dla młodych małżeństw, planujących rodzinę.

Dane GUS wyraźnie wskazują na rosnącą popularność mieszkań czteropokojowych i większych, które stanowiły blisko 20 proc. spośród wszystkich zakupionych. Dlatego też deweloperzy chętniej realizują kolejne inwestycje budowlane o różnych metrażach. Kompaktowe mieszkania są bardziej atrakcyjne dla nabywców, więc w zdecydowanej większości zamiast oddzielnej kuchni realizuje się koncepcje otwartego salonu z aneksem kuchennym. Kolejnym aspektem, który został poruszony w rocznym podsumowaniu jest wielkość mieszkań przy określonej liczbie pokoi. Obecnie trzypokojowe lokale mieszkalne są większe niż jeszcze kilka lat temu. Standardowe kawalerki również mają większą powierzchnię. Średnia w 2017 wynosiła 34 metry kwadratowe, na rynku wtórnym, gdzie większość nieruchomości pochodzi z lat osiemdziesiątych, kawalerki mają 30 metrów.

Stale utrzymują się wyższe ceny za mieszkania z rynku pierwotnego. Zgodnie z informacjami od GUS deweloperzy za standardowe mieszkanie w stanie surowym inkasowali ponad 310 tys. złotych, natomiast podobne z drugiej ręki kosztowało o prawie 100 tys. mniej – około 219 tys. złotych. Bardzo duża różnica w cenie wynika z wyższego standardu obecnie budowanych mieszkań. Drugim równie ważnym podwodom jest lokalizacja mieszkania. Deweloperzy budują mieszkania w większych miastach, gdzie nieruchomości są sporo droższe. Tendencje te z pewnością będą utrzymywać się przez kolejne 12 miesięcy.

Dodaj komentarz