Czy warto wykupić mieszkanie komunalne?

Dodane dnia 19 kwi 2021 w kategorii Obrót nieruchomościami | 0 komentarzy

Fundusz Mieszkań na Wynajem

Wykup mieszkania komunalnego wydaje się być atrakcyjną szansą na pozyskanie własnej nieruchomości. Nie jest to jednak opcja dla każdego. Możliwość taką mają wyłącznie osoby spełniające określone kryteria.

Mieszkanie komunalne jest własnością gminy, która udostępnia jej osobom znajdującym się w trudniejszej sytuacji życiowej i materialnej. Aby móc z takiego mieszkania skorzystać, trzeba spełniać określone warunki, które każda gmina ustala indywidualnie. Są one jednak przeznaczone przede wszystkim dla osób, które nie posiadają środków na zakup własnej nieruchomości. Kryteria dochodowe w tym zakresie ustalane są przez gminę. Osoby takie nie mogą również posiadać tytułu prawnego do innej nieruchomości, a często muszą zamieszkiwać na terenie danej gminy przez określony minimalny okres. Czasami gminy wymagają również udokumentowania zatrudnienia na jej obszarze.

Czym innym jest przyznanie mieszkania komunalnego, a czym innym jego wykup. Powyższe warunki trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o przyznanie takiego lokalu. A chętnych jest wielu, ponieważ czynsz jest tu znacznie niższy od średniej rynkowej. Jeśli gmina zdecyduje się takie mieszkanie sprzedać, wówczas prawo pierwokupu ma zawsze zajmujący je lokator. Gminy nie rzadko decydują się na taki krok, ponieważ utrzymanie takich lokali wiąże się z dużymi, regularnymi wydatkami. Z tego również powodu mieszkania komunalne często odbiegają standardem od mieszkań dostępnych na rynku najmu, a lokator musi liczyć się z kosztami na remonty i ulepszenia.

O decyzji o sprzedaży mieszkania lokator zostanie przez gminę poinformowany. Urząd wskaże również czas, w jakim powinien się do tej decyzji ustosunkować. Najemca może jednak sam zgłosić się do gminy z wnioskiem o wykup.

Cena wykupu zależy od wyceny mieszkania dokonanej przez rzeczoznawcę majątkowego. Na cenę wpływają takie same czynniki jak przy innych nieruchomościach, czyli lokalizacja, powierzchnia, stan techniczny, standard wykończenia. Co istotne gmina stosuje w takim wypadku bonifikaty, czyli obniżenie ceny ustalonej przez rzeczoznawcę. Wysokość i warunki udzielenia bonifikaty ustalane są przez poszczególne gminy w odpowiedniej uchwale. Najemcy mogą tu liczyć na naprawdę atrakcyjne zniżki, w najlepszym wypadku cena wykupu może wynieść zaledwie 15% ceny oszacowania.

Po ustaleniu, czy możliwość wykupu w ogóle istnieje, należy złożyć w gminie odpowiednie dokumenty – jakie konkretnie, to również należy ustalić w urzędzie. Kolejnym krokiem jest wycena rzeczoznawcy, a następnie ustalenie bonifikaty i szczegółowych warunków zapłaty. Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy między najemcą a gminą, która jak każda umowa dotycząca nieruchomości ma postać aktu notarialnego. Po tym lokal staje się własnością lokatora. Mieszkanie nabyte w ten sposób można sprzedać, jednak należy pamiętać, że sprzedaż w ciągu 5 lat od zakupu wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku dochodowego, a także utratą bonifikaty.

Zakup nieruchomości komunalnej w drodze wykupu od gminy, mimo iż atrakcyjny cenowo, posiada również pewne wady. Jak już wspomniano mieszkania takie często są w złym stanie technicznym i wymagają dużych nakładów. Dodatkowo mogą znajdować się w budynku, którego stan również pozostawia wiele do życzenia. Podejmując decyzję o wykupie, szczególnie jeśli myśli się o sprzedaży mieszkania w przyszłości, należy również i te czynniki wziąć pod uwagę.

Tagi:

Dodaj komentarz