Czy PLP będzie budowało w ramach programu Mieszkanie Plus?

Dodane dnia 26 wrz 2017 w kategorii Grunty, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Rząd wdraża kolejny etapy realizacji programu Mieszkanie Plus, który polega na budowaniu nieruchomości mieszkalnych na gruntach Skarbu Państwa, które następnie mają być wynajmowane na preferencyjnych warunkach osobom spełniającym kryteria programu.

Lasy Państwowe zarządzają bowiem blisko 600 tysiącami hektarów gruntów, które po wejściu w życiu ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, mogą być przez Zasób przejęte i zagospodarowane do programu Mieszkanie Plus. Są to tereny atrakcyjne krajobrazowo, co jednocześnie czyni je idealnym miejscem na deweloperskie inwestycje. Jeśli rzeczywiście do tego dojdzie, obszar lasów w kraju może zmniejszyć się o 4 %. Ilość wyciętych drzew będzie więc zatrważająca, a nie opadły jeszcze emocje po wycinkowej samowoli jaką PIS zafundował nam przez złagodzenie przepisów.

Krzysztof Trębski z biura prasowego Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych wskazał, że „trudno powiedzieć, ile z tych gruntów, wskazanych w wykazie, Krajowy Zasób Nieruchomości chciałby przejąć na cele programu Mieszkanie plus. Teoretycznie, zgodnie z ustawą, KZN mógłby przejąć nawet wszystkie i to jednym ruchem, ale nikt w Lasach Państwowych nie wątpi, że nie takie są intencje resortu infrastruktury i budownictwa oraz całego rządu. Stworzenie na przyszłość tego rodzaju możliwości wydaje nam się jednak ryzykowne”.

Trębski dodał również, że ”Lasy Państwowe stoją na stanowisku, że ogromna większość gruntów, którymi dziś zarządzamy w imieniu Skarbu Państwa, są nam potrzebne do prowadzenia gospodarki leśnej, a więc i tak nie będą mogły i nie powinny być wykorzystane pod budowę mieszkań. Lasy Państwowe chciałyby jasnego zapisania w ustawie, że leśne nieruchomości posłużą ewentualnie tylko do przeprowadzenia przez nie dróg i mediów do osiedli powstających w ramach programu Mieszkanie plus”.

Niepokój budzi jednak fakt, że Krajowy Zasób Nieruchomości, zgodnie z ustawą, będzie mógł sprzedać przejęte grunty, które nie zostały wykorzystane pod budowę. Będzie miał również możliwość zastawiania ich czy przenoszenia do spółek. A takie uprawnienia budzą obawy, że grunty leśne mogą trafić do sprzedaży, i chociaż odbędzie się to dłuższą drogą, to z pominięciem zapisów znajdujących się w ustawie o lasach.

Tagi: ,

Dodaj komentarz