Cudzoziemcy coraz częściej kupują mieszkania w Polsce

Dodane dnia 29 Gru 2020 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

Polski rynek nieruchomości interesuje nie tylko krajowych kupców, ale także tych zza granicy. Jak podaje portal domiporta.pl niektórzy z nich chcą u nas po prostu zamieszkać, a inni prognozują, że na takiej inwestycji da się nieźle zarobić.

W wyniku pandemii koronawisa wynajmujący nie są w najlepszej sytuacji, bo przez pracę i naukę zdalną oraz ograniczenia w podróżowaniu trudniej im znaleźć lokatora i dbać o to, aby najem był opłacalny.

Jednak gdy przez dłuższy czas najem się nie opłaca, można rozważyć sprzedaż mieszkania. I tutaj drugą stroną transakcji coraz częściej są cudzoziemcy. Jakie lokale interesują ich najbardziej?

Cudzoziemcy zainteresowani mieszkaniami w dużych miastach

Tendencja jest raczej oczywista, bo obywatele innych krajów najchętniej wybierają te lokalizacje, gdzie najłatwiej o pracę, czyli duże miasta, takie jak Warszawa, Wrocław, Kraków i Poznań. Według danych MSWiA właśnie w tych miejscach kupili najwięcej mieszkań.

Niezależnie od tego, czy cudzoziemcy chcą się w Polsce osiedlać czy przeznaczyć nieruchomość na wynajem, duże miasto daje ogrom możliwości.

Kto z zagranicznych obywateli najchętniej kupuje mieszkania w Polsce?

MSWiA gromadzi także dane dotyczące narodowości, które najchętniej biorą udział w polskim rynku nieruchomości. Najwięcej mieszkań kupili w ostatnim czasie obywatele Ukrainy (w zeszłym roku ok. 161 tys. mkw powierzchni) i jest to trzy razy więcej niż Niemcy, którzy znajdują się na drugim stopniu podium. Następni w rankingu są kolejno obywatele: Białorusi, Wielkiej Brytanii, Włoch i Francji.

W tendencjach rynkowych widać, że nasi sąsiedzi ze Wschodu najczęściej kupują mieszkania po to, aby na stałe w Polsce zamieszkać. Niemcy czy Skandynawowie chętniej dokonują takich transakcji w celach inwestycyjnych – potwierdza Jan Czajkowski, dyrektor zarządzający agencją Alfa Home Nieruchomości.

Właściciele korzystają z mieszkań w kraju nad Wisłą sporadycznie, gdy przyjeżdżają w celach turystycznych, służbowych czy rodzinnych, a przez resztę roku często decydują się na najem krótkoterminowy. Jest to szczególnie popularne w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach.

Eksperci prognozują: cudzoziemcy będą kupować jeszcze więcej nieruchomości w Polsce

Co prawda, rok 2020 i początek 2021 roku z powodu pandemii koronawirusa będzie gorszy pod względem liczby przeprowadzonych transakcji kupna-sprzedaży mieszkań niż mógłby być w normalnych warunkach.

Jednak z danych Eurostatu wynika, że Polska wydaje najwięcej pierwszych zezwoleń na pobyt dla obywateli spoza Unii Europejskiej, więc możemy się spodziewać, że ich zainteresowanie kupnem mieszkań w naszym kraju będzie tylko rosło.

Jest to z kolei dobra informacja dla deweloperów, którzy w tym roku rozpoczęli rekordową liczbą budów. Jak tylko pandemia się uspokoi i będzie można bez przeszkód podróżować, to będą oni mogli zagospodarować nowy rynek zbytu.

Dodaj komentarz