Co zmieni nowelizacja Krajowego Zasobu Nieruchomości?

Dodane dnia 28 sie 2018 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Rząd przewiduje nowelizację ustawy o Krajowy Zasobie Nieruchomości. Jej celem będzie przede wszystkim zachęcenie podmiotów państwowych do udziału w programie Mieszkanie Plus.

Mimo, że ustawa jest stosunkowo nowym aktem prawnym, bo w życie weszła zaledwie we wrześniu ubiegłego roku, to już wymaga poprawek. Powołany na jej podstawie Krajowy Zasób Nieruchomości pełni rolę banku gruntów, przeznaczonych pod budowę mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Do Krajowego Zasobu Nieruchomości miały trafiać grunty przekazane przez podmioty państwowe, jednak przekazywanie ich za darmo okazało się problemowe, ponieważ podmioty te nie były chętne do pozbywania się nieruchomości.

Rada Mieszkalnictwa uznała w związku z tym, że niezbędna jest nowelizacja ustawy. Na jej podstawie podmioty, od których grunty zostaną przejęte, będą miały otrzymać rekompensatę w wysokości 90% ich wartości. Rekompensatę otrzymają, gdy KZN grunty przejmie, a następnie je zbędzie. Zmiana ta ma zachęcić gminy do przekazywania gruntów do zasobu. W obecnym kształcie nie są one zainteresowane współpracą, szczególnie oddawaniem do zasobu działek w atrakcyjnych lokalizacjach. Nowelizacja zakłada również możliwość zwrócenia gminie oddanego gruntu, jeśli zgłosi się ona ze stosownym wnioskiem. Zwrot będzie jednak dokonany wyłącznie w przypadku, gdy KZN nie będzie już na danym gruncie realizował swoich zadań.

Mirosław Barszcz koordynator Rady Mieszkalnictwa zauważa, że “planowane przez ustawodawcę zmiany w ustawie o KZN przyśpieszą proces przekazywania nieruchomości do KZN i tym samym pozwolą istotnie zwiększyć skalę inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie plus”. Nowelizacja ma więc być finansową zachętą dla podmiotów państwowych do przekazywania gruntów do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Rada Mieszkalnictwa liczy tym samym, że po wejściu zmian w życie podmioty te aktywniej włączą się do realizowania założeń programu Mieszkanie Plus na swoich terenie.

Eksperci podkreślają, że powołanie Krajowego Zasobu Nieruchomości było dobrym posunięciem. Konieczne było bowiem stworzenie instytucji, która zajmie się zarządzaniem gruntami przekazanymi na cele programu w skali kraju. Na zmianach zyskają również deweloperzy i firmy budowlane, które są zainteresowane budową nowych mieszkań, tylko nie zawsze dysonują działkami budowlanymi.

Program Mieszkanie Plus działa dwutorowo. Za obszar społeczny odpowiedzialny jest Bank Gospodarstwa Krajowego, który realizuje go w ramach Społecznego Budownictwa Czynszowego oraz wspierania budownictwa komunalnego i socjalnego. Obszar komercyjny natomiast realizowany jest przez BGK Nieruchomości. Obecnie budowa mieszkań odbywa się w Wałbrzychu, Katowicach, Gdyni, Kępnie i Kępicach. Natomiast klucze do pierwszych lokal oddano już w Jarocinie i Białej Podlaskiej.

Dodaj komentarz