Bilans deweloperów za 2016 rok

Dodane dnia 22 sty 2017 w kategorii Domy i mieszkania, Rynek nieruchomości | 0 komentarzy

wzrost cen nieruchomości

spectrumblue/bigstockphoto.com

Z analiz specjalistów ds. nieruchomości wynika, że sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym w 2016 roku jest rekordowa, ponieważ odnotowano prawie 20-procentowy wzrost popytu (licząc rok do roku). Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że dwie trzecie mieszkań kupowanych jest za gotówkę.

Analizy wskazują, że na sześciu największych rynkach w Polsce zostało sprzedanych aż 18,1 tysiąca mieszkań. W analogicznym okresie w poprzednim roku (2015) na rynku pierwotnym sprzedano ok. 14,4 tysiąca lokali (spadek nastąpił o ok. 20 punktów procentowych). Do sprzedaży z kolei wprowadzono rekordową liczbę mieszkań. Zdaniem K. Kuniewicz – analityka z firmy REAS – wartość ta wyniosła 64,7 tysiąca. Okazuje się, że suma mieszkań sprzedanych na terenie Warszawy w 2016 roku wyniosła 24 tysiące i była to wartość niemal trzykrotnie większa niż sprzedaż tego typu lokali w Berlinie. Sprzedaż mieszkań w samej stolicy kraju zwiększyła się o ok. 20 %. Jak podają analitycy na sytuację mieszkań z rynku pierwotnego zdecydowany wpływ ma program rządowy „Mieszkanie Dla Młodych”. Większość kupujących, aby móc skorzystać z dopłat w ramach programu, przyspieszyła swoją decyzję o zakupie mieszkania. (Warto nadmienić, że ok. 80 procent puli, która została przeznaczona na 2017 rok, została już rozdysponowana) (wyborcza.biz).

Średnia cena mieszkań (dla przykładu w stolicy) spadła (i wynosi ok. 7,9 tysiąca za metr kwadratowy nieruchomości). Wrocław z kolei prezentuje stabilną wartość cen – ok. 6,2 tysiąca złotych za metr kwadratowy. Dostrzegalny jest za to wzrost cen w ramach obszaru Trójmiasta, gdzie średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości wzrosła o ok. 500 zł. (z 6,5 do 7 tysięcy złotych). Warto również nadmienić, że nadal spada liczba gotowych niesprzedanych mieszkań (spadek o 7 punktów procentowych) w porównaniu z 2015 rokiem (wyborcza.biz).

Dodaj komentarz