AMW przekaże grunty do Mieszkania Plus

Dodane dnia 29 Paź 2018 w kategorii Grunty, Rynek nieruchomości, Wiadomości | 0 komentarzy

Program Mieszkanie Plus nabiera rozpędu. A dzięki porozumieniu zawartemu między Ministerstwem Obrony Narodowej, Agencją Mienia Wojskowego, Krajowego Zasobu Nieruchomości i Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju, przekazywanie gruntów przez AMW ma odbywać się sprawniej.

Zawarcie porozumienia ma docelowo przyspieszyć pozyskiwanie gruntów z zasobu Agencji Mienia Wojskowego. Gruntami takimi zainteresowany jest Krajowy Zasób Nieruchomości, który planuje przeznaczyć je pod inwestycje w ramach programu Mieszkanie Plus. Powstaną na nich wielorodzinne budynki, które następnie w ramach programu będą wynajmowane na preferencyjnych warunkach osobom, które zakwalifikują się do skorzystania z niego, po spełnieniu okresowych kryteriów.

Porozumienie obejmuje grunty, które mogą zostać przekazane bez kolizji z zadaniami realizowanymi przez Agencję Mienia Wojskowego, oraz bez uszczerbku dla bezpieczeństwa i obronności Państwa.

Wiceminister Tomasz Zdzikot zauważa, że „Ministerstwo Obrony Narodowej od samego początku funkcjonowania aktywnie włącza się w realizację strategicznego dla rozwoju Rzeczypospolitej Polskiej rządowego programu Mieszkanie Plus”. Wiceminister inwestycji Artur Soboń dodaje natomiast „Jestem przekonany, że porozumienie ułatwi przekazywanie nieruchomości pod realizację Programu Mieszkanie Plus, a równocześnie przyczyni się do zabezpieczenia potrzeb mieszkaniowych żołnierzy zawodowych”.

Ministerstwo Obrony Narodowej aktywnie włącza się w rozwój programu Mieszkanie Plus. Krajowy Zasób Nieruchomości do tej pory skierował do MON pytania o możliwość przekazania 346 działek, których łączna powierzchnia przekracza 290 hektarów. Największą ilość gruntów przekazano w gminach trójmiejskich, gminach Pruszcz Gdański i Tczew.

Dzięki zawarciu porozumienia możliwe będzie ponadto zabezpieczenie interesów MON w realizacji przez AMW zadań związanych z zabezpieczeniem potrzeb mieszkaniowych żołnierzy zawodowych. Dzięki temu możliwe będzie również zwiększenie ilości inwestycji mieszkalnych w przystępnych cenach, które później będą udostępniane w ramach programu Mieszkanie Plus.

Przygotowanie niezbędnych opinii będzie przyspieszone, z uwagi na powołanie specjalnego zespołu, który będzie wypowiadał się na temat możliwości zakwalifikowania danej nieruchomości do przekazania. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju planuje również w niedługim czasie przedstawić projekt ustawy, który ma przyspieszyć przekazywanie gruntów do banku Krajowego Zasobu Nieruchomości. Celem projektu będzie przyspieszenie przeanalizowanie kwestii administracyjnych oraz ich optymalizacja, a także ostateczne przyspieszenie tej procedury.

Tagi:

Dodaj komentarz